Alışveriş

Alışveriş

20 Eylül 2021 tarihinde oluşturuldu.
Alışveriş

Alışveriş Nedir?
Yaşamımızda neredeyse her an alım-satım olarak yapılan bir aktivitedir alışveriş. Günümüz dünyasında kazancımızı veya sahip olduğumuz parayı kullanarak yapılan bir ticarettir.

Alışveriş Neden Yapılır?

Her işte olduğu gibi mutlu yaşama arzusunun doğurduğu bir gereksinim olan alışveriş birçok sebeple yapılabilir. İnsanlar çoğunlukla sosyal olabilmek için yaparlar.

Bu sayede sosyalleştiklerini düşünerek mutlu olurlar. Bir diğer sebep ise manevi anlamda rahatlamaktır. Alışveriş sayesinde eğlenerek psikolojik anlamda rahatlar insanlar.

Fakat dikkat etmek gerek ki bu rahatlama duygusu insanı alışveriş bağımlısı yaparak maddi anlamda çok fazla zarar verebilir. Öte yandan saygınlık kazanma hevesi ile bu işi yapanlar da bulunmaktadır.

Yararları ve Zararları Nelerdir?

Alışverişin kişiye kattığı yararlar ve zararlar elbette vardır. En büyük katkısı şudur ki kişi toplumda bir yere sahip olur. İnsanlar tarafından daha çok tanınır ve çevresi genişler.

Alışveriş sayesinde duygusal anlamda rahatlayan insanlar ise hayatta daha mutlu olurlar. Alım yapan kişi kadar satım yapan kişi de kazanır elbette.
Sattığı ürünler o kişinin geçim kaynağı olur.

Bir firma ise alışverişindeki kalite sayesinde kısa sürede dünya markası olabilir. Bunun pek çok örneği mevcuttur.

Zararlarına bakacak olursak abartıldığı takdirde kişiye maddi zorluklar yaşatır ve manevi olarak da kötü yönde etkiler. Bir diğer zararı ise beğenilme ve toplumda yer edinme hevesi ile insanları yapmacık bir hale getirebilir. Ama unutmamak gerek ki alışverişsiz bir hayat düşünmek imkansızdır.